dodano: 19-05-2010, autor: Sławomir Wichura
kategorie artykułu: Projekty domów

Pomysł na dom?

Zanim przystąpimy do budowy domu, warto zastanowić się, czego nam potrzeba. Projekty domów dostępne na stronach internetowych pozwalają na przyjrzenie się poszczególnym rozwiązaniom, jednak przedtem dobrze jest określić podstawowe parametry, jakimi powinien charakteryzować się dom naszych marzeń. 

“Chodźmy na pięterko”

Niezmiennie popularne są w Polsce domy piętrowe. Piętro pozwala na oddzielenie części prywatnej, w której śpimy, odpoczywamy czy bawimy się, od tej w której przyjmujemy gości, czy jemy. To także większa możliwość zagospodarowania domu.

Z drugiej strony piętrowe domy są droższe w budowie, a jeśli nie mamy zbyt dużej rodziny, mogą być niepraktyczne. Wybierając projekty domów warto się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście będzie nam potrzeba tylu pokojów i czy będziemy w stanie poświęcić dwa razy więcej czasu choćby na sprzątanie…

Garaż, piwnica, a może składzik na działce?

Kolejną kwestią do rozważenia jest posiadanie garażu. Tak, jak w przypadku piętra, garaż oznacza wyższe koszta, jednak daje wiele możliwości: to przecież nie tylko miejsce, w którym trzymamy samochód, ale także narzędzia, rowery czy zimowe opony.

Dom z garażem

Przykład projektu domu z przestronnym garażem

Jeśli już zdecydujemy się na budowę domu z garażem, powinniśmy zastanowić się nad jego powierzchnią. Coraz częściej przeciętna rodzina ma więcej niż jeden samochód. Być może korzystnym rozwiązaniem byłby więc wybór projektu z garażem podwójnym?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy garaż czy nie, należy zdecydować czy chcemy mieszkać w domu podpiwniczonym. Brak piwnicy to oczywiście niższe koszta – nie tylko budowy, ale i ogrzewania. Co więcej, jeśli nie ma piwnicy, to w razie ulewnych deszczów woda nie będzie miała czego zalać. Z drugiej jednak strony piwnica daje duże możliwości: można tam umiejscowić kotłownię  (jeśli tak zaplanowaliśmy ogrzewanie domu), można trzymać w niej sprzęt sportowy, przetwory, pralkę itd., można też urządzić suszarnię.

Jeśli zdecydujemy się na dom bez piwnicy, a mamy dużą działkę, możemy pokusić się o budowę osobnego składziku, w którym będziemy trzymać podstawowe narzędzia.

Powierzchnia i energia

Bardzo ważną kwestią jest powierzchnia użytkowa domu – ilość pokoi, ich wielkość i rozkład. Tu wiele zależy od tego jak dużą mamy rodzinę, lub jak dużą planujemy ją mieć. Osobne pokoje dla dzieci, miejsce do pracy dla rodziców to niewątpliwie korzystne rozwiązania, jednak każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni kosztuje – według badań około 2 tys. zł.

Podobnie będzie z kuchnią – w wybranym projekcie domu możemy uwzględnić, że może być połączona z jadalnią, pokojem dziennym lub zbudowana zupełnie osobno. Tu tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji.

Warto też zastanowić się nad tym, czy dom ma być tradycyjny, czy energooszczędny? Dostępne na rynku gotowe projekty domów pozwalają na taki wybór, jednak tu decydować powinna kalkulacja kosztów – na ile opłaca się inwestować o 20-30 proc. więcej w budowę, przy rosnących cenach energii?

Podsumowując – wybór odpowiedniego projektu domu to proces złożony. Nie opierajmy się wyłącznie na wizualnej atrakcyjności bryły budynku – wybór powinien być bowiem podjęty przede wszystkim w oparciu o określenie potrzeb rodziny. Wizualna “uroda” budynku też jest ważna, ale powinna być brana pod uwagę dopiero po spełnieniu innych założeń. Nie ma bowiem nic gorszego niż drogi w budowie i utrzymaniu ogromny dom, w którym czujemy się źle i pomimo przestrzeni nie jesteśmy w stanie właściwie ulokować domowych sprzętów.

Dlatego proponuję – zastanówcie się i spiszcie razem jakie pomieszczenia będą Wam potrzebne, określcie budżet budowy i wtedy dopiero szukajcie gotowego projektu, lub w przypadku niestandardowych oczekiwań – architekta który wykona indywidualny projekt domu zgodny z oczekiwaniami.

Pamiętaj, że koszt poprawek na etapie projektowania zamyka się często w kilkuset zł, o tyle w czasie budowy (lub co gorsza już po jej zakończeniu) może iść w tysiące, albo nawet dziesiątki tysięcy złotych.

Tagi: , , , ,

6 komentarzy do wpisu “Pomysł na dom?”

 1. Maciej S.No Gravatar mówi:

  Czy do projektów domów są dodawane wizualizacje 3d? Taki projekt obejmuje też wnętrza?

 2. Sławomir WichuraNo Gravatar mówi:

  Od projektów wnętrz są inni specjaliści – projektanci wnętrz. W samym projekcie domu znajdzie Pan jedynie wewnętrzny układ pomieszczeń dopasowany do ich charakteru (nasłonecznienie itp.).
  Przedstawione wyżej grafiki to właśnie wizualizacje 3d, niemniej docelowo dom może wyglądać w szczegółach nieco inaczej (zwłaszcza jeśli chodzi o użyte kolory).

 3. Mirek OsowskiNo Gravatar mówi:

  Chciałbym zbudować dom 1-piętrowy, interesuje mnie kwestia stropu. Firma budowlana powiedziała że lepszy i tańszy będzie strop drewniany, zaś znajomi mówią że lepiej zainwestować w murowany. Jak to wygląda? Czy to jest uwzględniane jakoś w samym projekcie (tj. czy mogę sobie wybrać jaki chcę strop itd.)?

 4. Sławomir WichuraNo Gravatar mówi:

  Strop drewniany najczęściej jest tańszy, ale też mniej komfortowy w użytkowaniu. Drewno do jego budowy musi być dokładnie wysuszone (inaczej będzie pękać i odkształcać się), materiał ten daje też relatywnie niewielką izolację akustyczną.
  Jeśli więc wykorzystany zostanie dobry materiał, a na piętrze mają znajdować się pomieszczenia rzadko wykorzystywane – drewniany strop będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli jednak mają tam się znaleźć pomieszczenia codziennego użytku – zalecam jednak strop betonowy.

 5. KrzysztofNo Gravatar mówi:

  Wybudowałem dom parterowy i jestem bardzo zadowolony. Wiem że na starość nie będę miał problemów z wchodzeniem po schodach. Pokoje są tak rozmieszczone że do każdego jest blisko, zresztą sami zobaczcie http://www.kbprojekt.pl/projekt.php?pro=8&styp=17 Dom parterowy naprawdę integruje rodzinę, zbliża ją dzięki czemu brak problemów z komunikacją. W razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku łatwo można dostosować dom tak aby osoba niepełnosprawna mogła się po nim poruszać. Dla małych dzieci też to bardzo dobre rozwiązanie. Jestem za domami parterowymi!

 6. AureliuszNo Gravatar mówi:

  Dom to wielka przegrana w tym roku. Siedzę od sześciu lat i szukam informacji ponieważ chciałbym w firmie takie coś zaimplementować. Czy jest możliwość mi podać maila do kogoś kto się bardzo dobrze w tym orientuje, i trochę mi pomoże. Z góry dziękuję i pozdrowienia!

Dodaj swój komentarz!

Budownictwo dla laika?


Planujesz, budujesz, remontujesz, urządzasz dom... wszystko to wymaga pieniędzy, czasu oraz wiedzy.
Z naszym serwisem poszerzysz swoje wiadomości we wszystkich dziedzinach budownictwa - od wyboru działki, przez dobór materiałów budowlanych, aż po zgranie detali architektury wnętrz w Twoim nowym domu.

Owocnej lektury!