dodano: 26-03-2013, autor: Michał Markiecki
kategorie artykułu: Ogrzewanie

Instalacje grzewcze – bezpieczeństwo przede wszystkim!

grzejnikW dzisiejszych czasach bardzo często w okresie wzmożonego ogrzewania – czyli w okresie zimowym i jesiennym słyszy się o kolejnych śmiertelnych zatruciach czadem. Te co roku powtarzające się wypadki zazwyczaj wynikają z ciągle tych samych powodów – wykorzystywane w domach instalacje grzewcze, zazwyczaj z uwagi na oszczędności są zaniedbane, niekontrolowane bądź od początku niewłaściwie instalowane. Mimo ciągle występujących wypadków obowiązkowe zezwolenia i odpowiednie procedury według których powinno się zakładać nowe oraz regularnie kontrolować istniejące instalacje grzewcze bardzo często są zaniedbywane czy wręcz pomijane.

W dla wielu trudnych finansowo czasach, szukając dostępnych możliwości oszczędzania pamiętajmy o sprawach na których oszczędzać nie możemy – na własnym bezpieczeństwie i życiu. Miejmy na uwadze również innych mieszkańców naszego domu oraz sąsiadów, którzy przez naszą nieodpowiedzialność i głupotę mogą stracić nie tylko swój dorobek materialny ale również rzecz najcenniejszą – zdrowie bądź życie.

Bardzo liczne w ostatnich latach pożary oraz zaczadzenia w większości wynikają ze źle zainstalowanych instalacji grzewczych oraz braku ich regularnej kontroli czy wymianie na nowe, prawidłowo działające. Do podstawowych przyczyn związanych z wypadkami z udziałem instalacji grzewczych możemy zaliczyć przede wszystkim kominy – a w szczególności brak inwestowania w nowe i modernizowania starych , wykonywanie ich na własną rękę z niewłaściwych, zazwyczaj tańszych materiałów, uszkodzenia oraz niedrożność czy wady konstrukcyjne.

Równie częste przyczyny to także niepoprawnie instalacje w tym wadliwe podłączenia lub całkowity brak połączenia między kominem a urządzeniem grzewczym, niesprawna wentylacja ogrzewanych pomieszczeń czy też stare, niesprawne bądź wycofane z powszechnego użytku urządzenia. Wszystkie te przyczyny to zazwyczaj wynik bezmyślności oraz braku zainteresowania bezpieczeństwem we własnym domu.

System centralnego ogrzewania

Przykładowy schemat centralnego ogrzewania - skomplikowane, prawda? ;)

Dostrzegając problem pożarów i śmiertelnych zaczadzeń powodowanych przez wadliwe instalacje grzewcze stowarzyszenie „Kominy Polskie” od kilku lat prowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Ciepło jest ulotne”. Celem akcji jest promowanie zasad bezpieczeństwa i informowanie o zagrożeniach wynikających z ich zaniedbywania wśród użytkowników jak i producentów instalacji kominowych oraz grzewczych. W akcji tej biorą również udział instytucje branżowe, ogólno polskie media oraz ośrodki szkoleniowo-badawcze. Problem pożarów i zaczadzeń jest w naszym kraju na tyle popularny, że dostrzega go coraz więcej ludzi – z każdym rokiem coraz więcej dochodzi również do prostego wniosku, że na własnym bezpieczeństwu, zdrowiu czy życiu nie należy oszczędzać.

W ramach podsumowania, jeśli w naszym domu posiadamy czynne instalacje grzewcze zastanówmy się nad tym czy nie niosą one niebezpieczeństw wynikających z wyżej wymienionych przyczyn. Pamiętajmy, aby instalacje grzewczy zamawiać i zlecać instalacje jedynie profesjonalnym firmom, posiadającym w tym zakresie doświadczenie oraz odpowiednie zezwolenia. Pamiętajmy również aby systematycznie poddawać nasze instalacje kontrolom – nawet jeśli nam samym wydają się one prawidłowe, warto zlecić ich kontrolę wykwalifikowanym osobom.

Tagi: , ,

Dodaj swój komentarz!

Budownictwo dla laika?


Planujesz, budujesz, remontujesz, urządzasz dom... wszystko to wymaga pieniędzy, czasu oraz wiedzy.
Z naszym serwisem poszerzysz swoje wiadomości we wszystkich dziedzinach budownictwa - od wyboru działki, przez dobór materiałów budowlanych, aż po zgranie detali architektury wnętrz w Twoim nowym domu.

Owocnej lektury!