dodano: 17-06-2009, autor: Sławomir Wichura
kategorie artykułu: Materiały budowlane

Marmur i piaskowiec – naturalne materiały budowlane

marmurKamień w budownictwie jest dość powszechny, choć dziś oczywiście już nie tak bardzo jak w czasach zamierzchłych. Z surowca budowlanego stał się właściwie elemetem ozdobnym – do wykonywania elewacji, elementów dekoracyjnych itp. Swoją funkcjonalność prezentuje najczęściej jako posadzka, lub elegancki blat stołu – najczęściej kuchennego.

W budownictwie zastosowanie znajdują różne gatunki kamienia, żeby zainteresować Państwa tematem, pokrótce opiszę tutaj dwa z nich – marmur oraz piaskowiec.  

Piaskowiec

Piaskowiec to miękka skała osadowa. W budownictwie stosowany jest głównie jako materiał zewnętrzny budynków. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i ze względu na swoją estetykę cieszy się dużym powodzeniem w nowoczesnej architekturze. W Polsce wydobywany jest głównie w Sudetach.
Piaskowiec jest ciekawym materiałem, ze względu na fakt, że zaraz po wydobyciu jest miękki i przez to łatwy w obróbce, zaś później, po wyschnięciu twardnieje zyskując trwałość.

Elewacja z piaskowca

Wewnętrzna elewacja w budynku wykorzystująca piaskowiec

Marmur

Marmur to materiał powstały z przeobrażonego wapienia. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale też np. w rzeźbiarstwie. Podobnie jak w przypadku piaskowca, w Polsce marmur wydobywany jest w Sudetach.
Marmur jako materiał budowlany nadaje konstrukcji swoistej elegancji, zapewniając przy tym solidność i trwałość. Stosowany jest zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach budynków pozwalając realizować różne wymyślne zamysły architektoniczne.

Schody marmurowe

Biały marmur zastosowany do wykonania eleganckich schodów

Co wybrać?

Oba rodzaje kamienia różnią się swoją fakturą, trwałością i znajdują nieco inne zastosowanie w architekturze. Odpowiednio przemyślane realizacje z ich wykorzystaniem nadadzą architekturze niepowtarzalnego, nowoczesnego charakteru i stylu nieporównywalnie lepszego z wszechobecnym betonem.
Który zaś wybrać? To zależne jest już wyłącznie od Państwa osobistej preferencji, aczkolwiek można powiedzieć, że marmur lepiej sprawdzi się w elementach wymagających dużej trwałości, piaskowiec zaś – ze względu na swoją urodę – jako forma nowoczesnej elewacji (doskonale komponuje się ze szkłem i metalem).

Zresztą, jak wspomniałem na początku tekstu – artykuł ma tylko zainspirować i zachęcić do własnych poszukiwań. Być może zamiast opisanych tu piaskowca i marmuru zainteresują się Państwo równie popularnym granitem, lub innymi  bardziej egzotycznymi kamieniami?

Wszystko zależy od wyobraźni, odpowiedniego projektu i – niestety – możliwości finansowych…

Tagi: , , , ,

2 komentarze do wpisu “Marmur i piaskowiec – naturalne materiały budowlane”

  1. JaroNo Gravatar mówi:

    W nowym domu zrobiliśmy za namową znajomych sobie granitowy blat w kuchni – polecam! Jest ładny i można wałkować ciasto, rozbijać kotlety i w ogóle cokolwiek się chce na takim granicie… drewno czy jeszcze gorzej – sklejka się nie umywa!!

  2. JarosławNo Gravatar mówi:

    Równie dobrym materiałem jest trawertyn. Jego ogromną zaletą jest to, że ma on różnorodne zastosowanie. Zarówno wykonuje się z niego posadzki, ściany, kominki, stoły, stopnie, jak i blaty kuchenne, wanny i umywalki.

Dodaj swój komentarz!

Budownictwo dla laika?


Planujesz, budujesz, remontujesz, urządzasz dom... wszystko to wymaga pieniędzy, czasu oraz wiedzy.
Z naszym serwisem poszerzysz swoje wiadomości we wszystkich dziedzinach budownictwa - od wyboru działki, przez dobór materiałów budowlanych, aż po zgranie detali architektury wnętrz w Twoim nowym domu.

Owocnej lektury!