Popularne rodzaje wykładziny dywanowej
Nie tylko płytki i panele nadają się do wykończenia podłóg. Do łask wracają także wykładziny dywanowe. W nowych domach świetnie sprawdzą się w przestronnych salonach, pokojach dzieciecych lub garderobie. Przy remoncie wiekowej podłogi dzięki wykładzinie można ukryć nierówności oraz zniszczone podłoże z PCV.
Wykładzina dywanowa przemysłowa
Wykładziny dywanowe stosowane w miejscach publicznych sprawdzają się tam z uwagi na to, że są antypoślizgowe i trwałe. Świetnie izolują taką przestrzeń i sprawiają, że w biurze, czy banku robi się nieco cieplej.
Wykładzina obiektowa wybierana jest także do teatrów i kin, bo świetnie wygłusza podłogę. Każdy, kto choć raz spóźnił się na seans, na pewno docenił to, jak bezszelestnie udało mu się pokonać wyłożone wykładziną schody.
Wykładzina dywanowa z poliamidu
Wykładziny z poliamidu najczęściej kładzie się w domach. Różnią się między sobą gramaturą, czyli tym, ile przędzy zużyto na wykonanie 1 mkw podłogi. Takie informacje podaje producent wykładzin na ich spodniej stronie. Ich włókna są zwykle sprężyste, a chodzenie po takiej wykładzinie może być bardzo przyjemne.
Wykładziny z poliamidu najczęściej kładzie się w sypialni lub pokoju dziecięcym. Taka podłoga jest ciepła i ociepla całe wnętrze wizualnie. Mimo swojej struktury, łatwo utrzymać je w czystości przy pomocy standardowego odkurzacza.
Trwałość i wygoda użytkowania
Zarówno wykładzina dywanowa przemysłowa, jak i taka, którą kładzie się w domu mogą być pokryte dodatkową powłoką, która uniemożliwia przywieranie do ich powierzchni brudu. Bezbarwne powłoki, które stanowią górną warstwę wykładziny sprawiają, że plamy z kawy, czy wina nie wnikają w głąb włókien i łatwo można je usunąć.
Współcześnie wykładziny można stosować w domach, w których mieszkają alergicy. Wystarczy sprawdzić, o jakie certyfikaty na produkcie zadbał producent wykładziny. Należy wtedy wybrać wykładzinę opatrzoną certyfikatem Green Label Plus lub certyfikatem DAAB. Pierwszy oznacza zgodność z normami ekologicznymi, drugi to certyfikat Niemieckiego Związku ds. Alergii i Astmy.
Wbrew pozorom czyszczenie wykładziny nie oznacza moczenia jej wodą i szorowania przy pomocy szczotki. Na co dzień wystarczy wykładzinę odkurzać. Co kilka miesięcy można zastosować środki chemiczne do czyszczenia wykładzin. Mają postać proszku, który trzeba rozsypać na wykładzinie, odczekać około godziny i odkurzyć.